Správný výběr běžecké obuvi

 

Při výběru běžecké obuvi byste měli myslet na to, že při běhu své nohy zatěžujete mnohem více, než při chůzi. Proto doporučujeme, abyste si vybrali boty, které budou vhodné právě pro Vaši nohu. Záleží jestli běháte na silnici nebo v terénu, jak dlouhé trasy běháte, a také na tom, jaký typ došlapu máte. Následující článek by Vám měl pomoci k výběru té správné běžecké obuvi.

Kde běháte?

Prvním důležitým kritériem při výběru je, kde chcete běhat, jestli na silnici, nebo v terénu. A proč? Bota má přizpůsobenou svoji podrážku určitým kritériím. Takže v trailové botě, která je určena na běh v terénu, by se vám na silnici určitě neběhalo dobře. A naopak bota určená pro běh na silnici by se mohla při běhu v terénu poničit, protože na tyto podmínky není určena.

Více o této problematice si můžete přečíst v našem blogovém článku.

Doporučujeme:

  • Pro běh na silnici používat obuv silniční.
  • Pro běh v terénu používat obuv trailovou.

Jaký máte typ došlapu?

K správnému výběru Vám pomůže znát typ Vašeho došlapu, který se určuje při dynamickém pohybu chodidla. Záleží na tom, jak Vaše noha dopadá na zem. Existují tři typy došlapu:

Typy došlapu 

Chodidlo s normálním došlapem

Chodidlo dopadne na zem nejprve vnější stranou paty, lehce se sroluje dovnitř, následuje kontakt se zemí a dochází k správné podpoře celé váhy Vašeho těla. Noha běžce není přetěžována vychýlením ani na jednu nebo druhou stranu. Pro tento typ chodidla doporučujeme neutrální běžecké boty, které mají symetricky řešenou mezipodešev bez stabilizačních prvků.

Chodidlo s pronačním došlapem

A)     Nadměrná pronace způsobující výrazné vychýlení směrem dovnitř.

B)     Chování chodidla s pomocí stabilizačních prvků vhodně zvolené obuvi.

Do určité míry je mírná pronace přirozený jev, jímž se naše chodidla snaží po svém vyrovnat s velkými otřesy, které běh způsobuje. V případě nadměrné pronace dochází k tomu, že chodidlo při chůzi nebo běhu dopadne na zem nejprve vnější stranou paty a pak se jakoby sroluje dovnitř přibližně o 5 %, až se dostane zcela do kontaktu se zemí a může tak správně podpořit váhu našeho těla. Rizika spojená s nadměrnou pronací je třeba kompenzovat vhodnými botami, které mají stabilizační prvky na vnitřní straně podrážky. Pro tento typ chodidla doporučujeme pronační běžecké boty.

Chodidlo se supinačním došlapem

Chodidlo se supinačním došlapem zanechává otisk s velice úzkou nebo přerušenou střední částí. Chodidlo je často neohebné a proto méně schopné pohltit náraz. To má za následek vznik větších sil, kterým je chodidlo (a také kolena, kyčle a bedra) vystaveno. Pro tento typ chodidla doporučujeme neutrální běžecké boty.

Typy klenby

Jednoduchý způsob, kterým lze určit typologii chodidla je tzv. mokrý test. 
Namočte si chodidlo jedné nohy ve vodě a pak došlápněte na arch nejlépe balícího papíru, 
který jste si položili na zem tak, aby mokré chodidlo zanechalo na papíru zřetelný otisk. 

 

Tento test je pouze základní a orientační, provádí se totiž za statického stavu. Vaše noha se totiž může chovat při dynamickém pohybu jinak. Přesnou typologii vašeho chodidla Vám rádi pomůžeme určit pomocí diagnostiky došlapu Footscan která je u nás na prodejně ve Zlíně.